1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan 4,09/5
Paylaş Tweetle Yorumla Fragmanı izle  Büyük Açık – The Big Short (2015)

Büyük Açık – The Big Short (2015) Türkçe Altyazılı izle

"Büyük Açık – The Big Short (2015)" için 2 Yorum yapılmış (Sizde görüşlerinizi yazarak diğer ziyaretçilerimize fikir verebilirsiniz.)

  1. sem admin Ocak 19th, 2016 // 03:42
    The Big Short müthiş, finans derslerinde öğrenciye izletilebilir. Kısa bir bilgi vereyim: Short dedikleri short selling, açığa satış. Diyelim mi bir hisse senedinin (x hissesi) fiyatının düşeceğini bekliyorsunuz. Elinizde varsa bu hisse senedi düşmeden satarsınız. Ya elinizde yoksa ve bu fiyat düşüsünden faydalanmak istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Bir aracı kurumdan x hisse senedi borç alıyorsunuz. Yani borç aldığınız para değil, x hissesi. Bu senedi alır almaz satıyorsunuz. Diyelim ki bu hisse 100 TL, cebinize 100 TL koydunuz ve bunu ayrıca değerlendirdiniz. 2 ay sonra hisse 70 TL'ye gerilediğinde 70 TLden borsadan alıyorsunuz ve aracı kuruma gidip bu senedi veriyorsunuz. 30 TL kazanıyorsunuz. The Big Short filminde de benzer bir durum var. ABDde herkese ev kredisi veriyor bankalar. Bankalar bu alacakları mortgage ödemelerini başkalarına satıyor. Bu sattıkları da elindekileri başkalarına satıyor derken insanların ödeyeceği mortgage ödemelerine dayalı bir zincir oluşuyor. Ödememe başlayınca zincirin tüm halkaları tek tek patlıyor. Hükümet suçlu, düzgün analiz yapmadan herkese konut kredisi veren bankalar suçlu, bu mortgage ödemeleri üzerinden yaratılan finansal araçlara yüksek rating verenler suçlu, kısaca tüm finansal sistem suçlu. Ama "too big to fail" olayından, hükümet milyarlarca doları bu kurumlara veriyor. Olan yine halka oluyor. Filmde anlatılan kişiler bu durumu fark edip, bundan karlı bir yatırım fırsatı yaratıyorlar. Film kurgu ve hikaye olarak müthiş The Big Short izle, oyunculuklar da çok etkileyici. 10/10 Tüm dünyayı etkileyen krizin nasıl çıktığını basitçe anlatıyor. Aslında olay şu, müzik çalarken herkes dans eder.
  2. sem Hulya Ocak 28th, 2016 // 12:15
    Super

Yaptığınız yorumlarda lütfen Türkçe imla kurallarına ve kelimelerin doğru yazılmasına dikkat ediniz. Bunun yanı sıra spoiler verecekseniz eğer öncesinde lütfen spoiler diye belirtiniz. Ayrıca din, dil ve ırk ayrımcılığı yapmadan saygı çerçevesinde yorum yapmanızı diliyoruz.


X Reklamı Kapat
Reklamı geçmek için tıklayınız     (15 saniye içinde otomatik kapanacaktır.)